ne_znaiko (ne_znaiko) wrote,
ne_znaiko
ne_znaiko

Зимно

  Петро Левченко (18561917) народився в Харкові. Навчався в Росії і в Європі, жив в Києві, але все життя повертався на Слобожанщину, останні роки мешкав в Зміїві. Майстер ліричного пейзажу.

Похожее изображение
Петро Левченко «Село взимку. Глухомань» (1900-і рр.)

Тут усе буденно й просто. Монохромний сумний колорит, що відповідає настроям природи й людини. Багатство відтінків у всьому, що тут зображено: не білої білості сніг, похнюплені стіни глиняних мазанок, тяжка розгрузла дорога, волога імла повітря, задумлива постать візника на підводі, яка зітхає, і крекче, і стогне. Мов чоловік. Єдиний кольоровий акцент – червона стрічка кушака на темному кожусі чоловіка. Й тепло життя у маленькому віконці суцільної глухомані…

Мистецтво Петра Левченка органічно вписалося до контексту загальних художній процесів останньої чверті ХІХ – початку ХХ століття, позначених пошуками новітньої образно-пластичної мови.
Левченко – мистець, наділений пронизливим відчуттям природи з її невловимими градаціями змін. Він – «майстер пейзажу настрою», продовжувач надбань «суб’єктивного пейзажу», поетами якого були Федір Васильєв та Олексій Саврасов. Він – «лірик пейзажу», яким був Ісак Левітан.


Образи природи Петра Левченка оповито камерною, інтимною лірикою. В його краєвидах багато жанрових ознак, його постаті подорожніх чи просто людей на природі – не умовно-колірні силуети, заторкнуті рукою імпресіоніста, а світ людини й природи в його глибинній, емоційно-змістовній і пластичній єдності.

Картинки по запросу український пейзажист Петро Левченко
Вулиця на Подолі

Image -- Petro Levchenko: The Yard of Saint Sophia Cathedral.
Задвірки Софійського собору. Київ


Зима. Вид з вікна взимку. Київ

Картинки по запросу Вечер. Сльота картина левченко
На світанку

Картинки по запросу заснеженные жилища картина Левченко
Село взимку

1856 року в Харкові в незаможній купецькій родині народився майбутні художник - Петро Олексійович Левченко. Малювання у гімназії, де навчався юний митець, викладав художник та педагог Д.І.Безперчий. Було у Петра, окрім малювання, ще одне захоплення: хотів стати піаністом. Та зламав ліву руку і невдовзі вона почала усихати. Блискуче грав правою, але для професіонала цього було мало.

Після закінчення гімназії Петро став вільним слухачем петербурзької Академії мистецтв. Та через хворобу і нестатки так її і не закінчив. Починаючи з 1886 року і протягом 18 років Левченко був активним експонентом Товариства пересувних художніх виставок. З того ж року розпочав викладацьку роботу в Харківській рисувальній школі М.Раєвської-Іванової.

Ще змалку Петро любив самоту, може тому в його пейзажах людина - не частий гість. Навіть вулицю галасливого, багатолюдного Парижа вмудрився зобразити майже пустинною. Частіше зустрічаємо на його полотнах самотнього мандрівника, що бреде невідомо куди, в далечінь, як не раз це робив сам художник.

Полюбив Левченко скромні куточки, де живуть тихі бідні люди, серед яких можна зігрітися теплом чистих сердець. Перші пейзажі художника - суцільний мінор. У країні, де недавно жили Шевченко і Достоєвській, важко було залишатися оптимістом. Одне з кращих його полотен, написане ще до поїздки за кордон, - картина «Глушина»: тужливо згасаючий горизонт безсило боротися із темнотою, яка насувається на село.

Проходить час, і художник все частіше помічає не тільки сірий колір скорботи. Йому відкривається краса пишної колоритної української природи, серед якої живуть люди, вбираючи не тільки печаль, але і тиху радість буття. На якийсь час Левченко стає співаком сонячної печалі.

У 90-х роботи Петра Левченка потрапляють на виставки передвижників, де на них звернув увагу петербурзький меценат барон Штігліц. Він запропонував художнику тисячу рублів для поїздки за кордон. Так Левченко несподівано потрапляє до Франції та Італії.

Тихого і скромного Петрарку, як називала його дружина, полонили яскраві фарби і сміливий мазок французьких імпресіоністів. Хоча і мав він відношення до передвижників, які зображали гіркоту сільської долі, його картини свідчать - художник жадає краси. Курячі пір'їнки у дворі здаються художникові перламутровою черепашкою, солома відблискує чистим золотом. Весело біліють навіть старі віконні рами, за ними своє життя, свої мрії. А на стінах - блакитні тіні, як шматочки неба. Хатини то оранжеві, зарум'янилися від полуденної жари, то малахитово-блатитні - в затінку.

Це літні картини. Але і для зимового пейзажу художник знаходить багаті фарби. Паморозь у нього сяє відтінками від синюватих до рожевих, відлига - ціла гамма фарб. На картині «Засніжені житла» хатини укриті снігом, як теплими шапками.

Картинки по запросу заснеженные жилища картина Левченко


Він ніколи не гнався за славою. Визнання саме дійшло його. Його роботи експонувалися в Москві, у відомій у той час галереї Лемерсье; у Києві, де ще в 1899 році було засноване «Київське суспільство художників». Його хвалили на сторінках петербурзького журналу «Аполлон».

У Києві Левченко з дружиною поселилися на Великій Житомирській вулиці, недалеко від Софіївського собору. У вільний час любили посидіти в скверику, що зеленіє біля його білих стін. Саме тут народилася задумка картини «Софія»: маленький задвірок біля величної стародавньої споруди. Золоті куполи - і непримітне прозаїчне життя в тіні історії...

...Це трапилося у середині нелегких 1930-х в Харкові. Його дружина з сумним виснаженим лицем принесла на продаж невеликі чоловікові картини. То були дивовижні речі. Антиквар байдуже запропонував за них копійки... А через декілька днів в скромне її житло прийшли колекціонери Павло Тичина, Микола Бажан, Леонід Первомайський. Роботи Левченко незабаром зайняли почесне місце і в музеях. Забутого художника пригадали, про нього заговорили. Загальне захоплення його творчістю висловив Павло Тичина:
- Це ж музика фарб, сонети любові до природи.
Так почалося друге народження художника.Tags: живопис, мистецтво
Subscribe

Posts from This Journal “живопис” Tag

 • Час вишні

  Подивіться, яка гарна картина. А якщо не знати, чим зайняті зображені люди, про що можна подумати? Іван Соколов. Збір вишні в панському саду на…

 • Змієві вали

  Петро Олексійович Левченко (1856 -1917) майстер ліричного пейзажу. Його творчість вважають близькою до імпресіонізму. Пейзаж "На…

 • гіперреалізм

  Спроба перевершити фотографію, а інколи і перевершити реальне сприйняття, навести різкість на деякі аспекти буття, висвітлити подробиці, які…

 • вітер

  вітру свист чути крізь нудне передмістя потяг несеться художник Ендрю Вайт Оригінал на Дрімі

 • День сучасного мистецтва

  Зібранння художніх творів центру Помпіду дуже і дуже велике. Практично все 20-те століття з його пошуками, експериментами, новими ідеями. Які імена…

 • Невже осінь?

  Дівчинка в помаранчевій сукні з котом. 1840 р. Американський художник Бартолл. Оригінал на Дрімі

 • Три янголи

  «Янголи». Поч. ХХ ст. Львівський музей історії релігії. Автор достеменно невідомий, але у дослідників є припущення, що їх написав…

 • Старі майстри

  Добірка української старовинної ікони Старозаповітна Трійця із села Торки, 1644 р., зараз в Національному Музеї в Варшаві Старозаповітна…

 • Зима триває

  Художник Дмитро Артим

promo ne_znaiko june 17, 2015 14:33 7
Buy for 20 tokens
Під час минулорічних мандрів ми з Алекс отримали кілька наполегливих запрошень в гості від наших польських друзів. То ж, зважаючи на їх гостинність, ми змогли поглянути на життя поляків нашого віку зсередини. Кріс працює логістом в приватній конторі в місті Познань. Він придбав квартиру в селі…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments