ne_znaiko (ne_znaiko) wrote,
ne_znaiko
ne_znaiko

Ранкові вправи - Гімнастичний ініціалІніціал (лат. initio – починаю) - літера на початку слова, параграфу, тексту, яка помітно виділяється своїм розміром. Це літера-«вискочень», літера-«задавака», яка не бажає бути як всі. Часом це величезна, розміром з цілу сторінку, літера-«полководець», яка очолює калліграфічні монотонні тексти середньовічних манускриптів. Ініціал майстерно декорувався, перетворюючись на «родзинку» рукописної сторінки, особливе задоволення для очей і простір для творчості художників-ілюмінаторів. Розрізняють декорований, сюжетний, антропоморфний, зооморфний та ботанічний ініціали.


На перехресті цих видів зустрічаємо цікавий гібрид, найкумедніший ініціал, де люди, звірі, рослини, а часом і ангели, неймовірним чином переплітаються. Плодом таких «викрутасів» є літера, що змушує припустити наявність у середньовічних художників наявність як фантазії, так і надзвичайного почуття гумору. Такий ініціал створювався не тільки з метою привернути увагу на початку нового розділу, або важливого відрізку тексту, а й для того, щоб просто розважити і потішити читача, втомленого благочестивим читанням.

У деяких словниках цей вид ініціалів називають «гімнастичним» («gymnastic initial»), див. Glossary for the British Library Catalogue of Illuminated Manuscripts, але цей термін не прижився і в сучасних публікаціях зустрічається вкрай рідко.

Symbolon. Центр середньовічних та ранньомодерних студій


Tags: ранкові вправи, цікавинки
Subscribe

Posts from This Journal “цікавинки” Tag

promo ne_znaiko june 17, 2015 14:33 7
Buy for 20 tokens
Під час минулорічних мандрів ми з Алекс отримали кілька наполегливих запрошень в гості від наших польських друзів. То ж, зважаючи на їх гостинність, ми змогли поглянути на життя поляків нашого віку зсередини. Кріс працює логістом в приватній конторі в місті Познань. Він придбав квартиру в селі…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments